Category Archives: Aktualności

Home / Archive by category "Aktualności"

Żywa lekcja historii w Szkole Podstawowej w Modlnej – „Wrzesień 1939”

4 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazie historycznym „Wrzesień 1939 czyli rzecz o tym jak wybuchła II Wojna Światowa a zniknęła Rzeczpospolita” przygotowanym przez Grupę Artystyczną Rekonstrukto. Dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji przedstawiającej sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej oraz etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim. Miały możliwość zobaczyć (i przymierzyć) polski mundur wojskowy wz36, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej (m.in. maskę przeciwgazową) oraz bezpieczne repliki broni (m.in. rakietnicę, granaty, radziecki pistolet maszynowy PPSz „Pepeszę” czy niemiecki pistolet maszynowy MP 40). Zapoznały się z techniką wojskową, łącznością oraz zaopatrzeniem podczas II wojny światowej. Kilku ochotników wzięło również udział w mustrze. Uczniom naszej szkoły bardzo spodobała się ta żywa lekcja historii, wszyscy dobrze się bawili i znaleźli w pokazie dla siebie coś interesującego.

 

Odlotowy Playroom! Głosujcie na naszą świetlicę :)

Prosimy o głosy na naszą świetlicę. Walczymy o nowoczesną salę gier dla dzieci oraz wyposażenie w postaci naklejek ściennych i zestawów gier planszowych. Głosujcie codziennie. Link poniżej.

https://siegrasiema.com/swietlice/185

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

W dniu 22.10.2019 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą Mapę myśli, notatkę graficzną lub lapbooka, organizowanego przez Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną w Ozorkowie, pod patronatem Starosty Zgierskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Dwóch naszych uczniów dumnie stanęło na podium. W młodszej kategorii uczestników Bartłomiej Sowiński (klasa VI) oraz Wiktor Kluczyński (klasa Vb) zajęli III miejsce. Chłopcy stworzyli bardzo ciekawe i kreatywne lapbooki, w których opisali wybrane przez siebie reguły ortograficzne. Bartłomiejowi i Wiktorowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Nauczyciel języka polskiego

Karolina Ziemlicka

 

#SzkołaPamięta

Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej #SzkołaPamięta. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających zmarłych, zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w lokalnej historii. Kulminacją tej aktywności będzie zaplanowane na 25 października – ostatni piątek przed 1 listopada – wyjście klas z wychowawcami na cmentarz w Modlnej, w celu upamiętnienia poległych żołnierzy 17. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty, której imię nosi szkoła.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie klasy I

„II Memoriał im. Stanisława Ochoty”

Gminny turniej tenisa stołowego.

15 października w Szkole Podstawowej w Solcy Wielkiej, odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Ozorków. Nasi uczniowie zdobyli III miejsce w klasyfikacji ogólnej w obu kategoriach (2007 i młodsi oraz 2005-2006).

W grze indywidualnej II miejsce uzyskała Wiktoria Sobczak uczennica klasy V, a Mateusz Błaszczyk uczeń klasy VII uplasowała się na III miejscu.

Brawa dla wszystkich zawodników reprezentujących naszą szkołę.

„MŁODZI GŁOSUJĄ” SZKOLNE PRAWYBORY

W dniu 11 października 2019 roku w naszej szkole miały miejsce prawybory w ramach ogólnopolskiej akcji „Młodzi Głosują” organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Głównym celem programu jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez umożliwienie udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze, dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów oraz zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej.

Szkolną Komisję Wyborczą odpowiedzialną za przeprowadzenie wyborów stanowili uczniowie klasy ósmej, w składzie: przewodniczący – Jakub Sobczak oraz członkowie Krystian Banasiak, Seweryn Jagodziński i Nikodem Błaszczyk.

Uczniowie i uczennice naszej szkoły głosowali na sali gimnastycznej, w prawdziwym lokalu wyborczym przygotowanym na niedzielne wybory. Głosowanie odbywało się w godzinach od 9:00 do 12:00. W tym czasie umożliwiony był udział w głosowaniu dla chętnych uczniów naszej szkoły, którzy mogli oddawać głosy zarówno na lekcjach jak i w czasie przerw. Pozytywnym zaskoczeniem dla komisji wyborczej było bardzo duże zainteresowanie uczniów wyborami oraz procedurą ich przeprowadzania. Nasi młodsi koledzy z zaciekawieniem podchodzili do stołu wyborczego, oglądali prawdziwą urnę wyborczą oraz siadali w wyznaczonych miejscach do głosowania. Największym wyznawaniem dla nas było zmobilizowanie społeczności szkolnej do udziału w wyborach, tak aby nasza szkolna frekwencja była jak najwyższa. Zachęcaliśmy naszych młodszych kolegów i koleżanki do głosowania nie tylko poprzez rozwieszenie plakatów informujących o terminie i miejscu przeprowadzenia szkolnych wyborów, ale także zachęcając ich słownie.

II miejsce naszych piłkarzy.

27 września w szkole nr 5 w Ozorkowie, odbył się IV Miejsko-Gminny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Ozorków. Nasi piłkarze zdobyli w nim II miejsce, a Mateusz Baranowski otrzymał nagrodę dla najlepszego bramkarza turnieju.

Realizacja projektu „POLCENTRUM” – „Ogródki Gier Rozwojowych”

W związku z realizacją projektu „POLCENTRUM” – „Ogródki Gier Rozwojowych” związanym z otwarciem ogródka w Katarzynowie uczniowie klasy VII b naszej szkoły uczestniczyli w przeprowadzonej przez animatorów grze strategicznej pt. „Grodzisko”. Jest to gra drużynowa rozwijająca umiejętności logicznego myślenia, pracy w zespole, oparta na kulturze Słowian i poszanowaniu przyrody. Miło nam poinformować, że „POLCENTRUM” w ramach projektu obdarowało naszą szkołę zestawem tej gry, za co składamy serdeczne podziękowania.